Aktualności

Tajemnicze wejście do kamienicy

     Czy zastanawialiście się Państwo, dlaczego wejście do narożnej kamienicy zlokalizowanej pod adresem pocztowym Grunwaldzka 22 jest od strony Placu Wolności?

     Tajemnicą związaną z nieścisłością między adresem pocztowym, a rzeczywistym wejściem do obiektu, pierwszy zainteresował się Zbigniew Augustyn - dyrektor MZGK. Po przeprowadzonej, dwa lata temu, inwentaryzacji, potwierdziły się jego przypuszczenia o istnieniu pierwotnej sieni wejściowej do nieruchomości od strony ul. Grunwaldzkiej. Okazało się, że kiedyś ktoś fragment sieni zaadaptował na dwie ubikacje, z których korzystali najemcy lokali użytkowych, a główne wejście do budynku zostało zamurowane.

 

 

     W trosce o budynek podlegający ochronie konserwatora zabytków, planujemy renowację obiektu wraz z odtworzeniem wejścia i pierwotnie istniejącej sieni. Przygotowując się do tej inwestycji, odcięliśmy już ubikacje, które zostały wyłączone z użytkowania i nie udostępniliśmy ich również nowemu najemcy, czyli przychodni zdrowia.

     Posiadamy projekty budowlane na planowaną restaurację obiektu. Czekamy obecnie na decyzję Prezydenta w sprawie zabezpieczenia w budżecie miasta na 2015 rok środków na ten remont.

 

 

A. G.