Aktualności

Zniszczone dzieło sztuki. Jak je naprawić?

           Ofiarą graficiarzy padła ostatnio ściana kamienicy przy ul. Katowickiej 13, którą zdobi mural zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych - Wilhelma Sasnala, a zrealizowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz wolontariuszy. Malowidło było elementem międzynarodowej wystawy Something Must Break, która towarzyszyła odbywającemu się w sierpniu 2008 roku w Mysłowicach Off-Festivalowi.

        Jako zarzadca budynku, chcielibyśmy odrestaurować zniszczone dzieło, stanowiące cenną pamiątkę kulturalną dla miasta, jednak nie jest to takie łatwe, jakby mogło się na pozór wydawać. Od kilku tygodni, różnymi "drogami" próbujemy dotrzeć do projektu malowidła i danych farby, jaką je wykonano. Z prośbą o pomoc zwróciliśmy się m.in. do Miejskiego Ośrodka Kultury, Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice, pana Wilhelma Sasnala - autora projektu oraz do organizatorów Off-Festivalu, w ramach którego powstał mural. Niestety nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych konkretnych informacji, umożliwiających nam usunięcie szkody.

          Wiemy jedynie tyle, że malowidło zostało wykonane farbami akrylowymi i można je myć delikatnym strumieniem wody z łagodnym środkiem czyszczącym. Tą kwestię, z asystentem Wilhelma Sasnala, ustalili w ubiegłym roku architekci, którzy na nasze zlecenie, przygotowywali projekt remontu kamienicy. Od tamtego czasu sytuacja jednak się skomplikowała. Teraz mural jest nie tylko naturalnie zbrudzony, ale również pomalowany sprayem do graffiti. Nie wiemy jak powinniśmy postępować, aby usunąć szkodę, a jednocześnie nie zniszczyć dzieła międzynarodowej sławy artysty. Dołożymy wszelkich starań, aby mural powrócił do swojej pierwotnej świetności, tylko najpierw potrzebujemy wytycznych, które umożliwią nam ingerencję w dzieło, bez ponoszenia ryzyka jego zniszczenia, a także trzeba poczekać na warunki atmosferyczne, sprzyjające malowaniu.

A. G.