Aktualności

Bezpieczne i czyste śmietniki

     Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej od lat zmaga się z problemami związanymi z miejscami zbiórki odpadów dla lokatorów gminnych budynków. W celu ich eliminacji, w ubiegłym roku, rozpoczęliśmy akcję rewitalizacji wiat śmietnikowych.

      Z wyremontowanych altan korzystają już lokatorzy kamienic przy ul. Szopena 6, Oświęcimskiej 6 oraz Mickiewicza 1. Kilka starych i niebezpiecznych altan zostało rozebranych, między innymi przy ul. Robotniczej. Kontenery na śmieci dla mieszkańców budynków komunalnych przy ul. Robotniczej 3, 7, 11, 15, 17, 19 i 8 oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Robotnicza 5, 9 i 13 stoją teraz bez zadaszenia, naprzeciwko garaży, na utwardzonym gruncie. Jest to jednak sytuacja tymczasowa. Wiosną bieżącego roku planujemy bowiem altanę odtworzyć, w ramach kontynuacji akcji rewitalizacji wiat śmietnikowych.

     Odremontowane altany są estetyczne, nowoczesne i przystosowane gabarytowo do potrzeb lokatorów konkretnego budynku. Wykonano je z betonowych płyt prefabrykowanych w naturalnym kolorze. Posiadają zadaszenie z blachy trapezowej i stalową furtkę, zamykaną na klucz. Mają modułową budowę, dzięki której istnieje możliwość ich rozbudowywania wraz ze zmieniającymi się z czasem potrzebami mieszkańców. To wszystko sprawia, że altany są bardzo funkcjonalne. Dodatkowo charakteryzują się łatwością w montażu i wysoką odpornością na dewastacje.

      Przy wielu obiektach gminnych stoją jeszcze brzydkie i zniszczone wiaty. Chcemy je systematycznie odnawiać. Oprócz poprawy estetyki, naszym celem jest umożliwienie lokatorom efektywniejszej segregacji odpadów oraz osiągnięcie jasnej odpowiedzialności za porządek przy śmietnikach.

A. G.