O nas

 

siedziba MZGK

Najważniejsze informacje:

 

Nazwa: Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach
Rodzaj: Samorządowy Zakład Budżetowy
Nip:  
Regon: 271570799
Lokalizacja: Województwo Śląskie, Gmina Mysłowice
Adres: Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej, 41-400 Mysłowice, ul. Partyzantów 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor: Michał Sablik
Z-ca Dyrektora  
Główna Księgowa: Ewa MartewiczMiejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach
jest Samorządowym Zakładem Budżetowym, którego nadrzędnym celem jest EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH w aspektach ekonomicznych i społecznych.

 

Rewitalizację zaczęliśmy od siebie

 

   Miejski administrator budynków - MZGK - jest przeważnie postrzegany jako przedsiębiorstwo budowlane, remontujące miejskie kamienice. Nic bardziej mylnego! Ulubione przez dziennikarzy i mieszkańców remonty elewacji, owszem są atrakcyjne i widowiskowe, ale stanowią nie więcej niż 10% zadań wykonywanych przez zakład.


Nasza praca:

  

   Pozostałe 90% to znacznie mniej "malownicze" czynności, takie jak: administrowanie mieszkaniami i lokalami użytkowymi zlokalizowanymi w najstarszej, najbardziej zniszczonej i zaniedbanej substancji miasta. W zasobie komunalnym znajduje swoje lokum najbiedniejsza część miejskiej społeczności, często po eksmisjach z innych zasobów, dotknięta strukturalnym bezrobociem i będąca nierzadko na granicy patologii społecznej. Dzień powszedni w MZGK to ciągła walka z niewyobrażalnym wręcz poziomem dewastacji, licznymi kradzieżami prądu i wody, permanentnym niepłaceniem dosłownie "za nic" przez ok. 1/4 część lokatorów oraz rozlicznymi awanturami, podpaleniami itp. prokurowanymi przez nadużywających trunków mieszkańców. Taka oto właśnie rzeczywistość stanowi codzienny "chleb" pracowników MZGK.

   Zakład sam w sobie jest jednym z większych pracodawców. Obecnie zatrudnienie znajduje tu 88 osób na etacie plus spora grupa na umowach cywilnych. Ale to nie wszystko. W ciągu trzech ostatnich lat przez zakład przewinęło się 21 stażystów z Powiatowego Urzędu Pracy oraz 250 osób odpracowujących kary w formie prac społeczno - użytecznych na podstawie porozumienia z Sądem Rejonowym. Ponadto sporo dłużników korzysta z możliwości odrabiania zaległości czynszowych. W latach 2012 do dziś taką pracę podjęły 83 osoby.


Co zastaliśmy:

  

   Niedoinwestowane od dziesiątek lat budynki ze starymi instalacjami cechują się wysoką awaryjnością i wymagają całodobowego monitoringu. Wiele z nich dotychczas przebudowywano "na dziko", bez ładu i składu. Duże i piękne mieszkania dzielono po wojnie na mniejsze ze wspólnymi łazienkami i kuchniami, wiele nadal posiada wspólne ubikacje na korytarzach i półpiętrach, a nawet na podwórkach! Jest to źródło nieustannych konfliktów międzysąsiedzkich i problemów z rozliczaniem np. wody oraz zamarzaniem pomieszczeń. Wiadomo że, co jest wspólne, to jest niczyje, więc nikt też nie czuje się zobowiązany do dbania o te części obiektów. Adaptowane kiedyś niezgodnie ze sztuką budowlaną strychy i piwnice generują problemy z zalewaniem i wilgocią. Paradoksalnie jednym z najgorszych pomysłów dla starych zabytkowych kamienic jest likwidacja ogrzewania piecowego na rzecz etażowych CO oraz montaż szczelnych, plastikowych okien. Stare piece stanowiły wysokowydajne pompy, sprawnie wyrzucające ponad dach, nie tylko spaliny, ale także parę wodną z pomieszczeń, a przez szczeliny okienne wciągały świeże powietrze. Współczesny kocioł CO zużywający znacznie mniej powietrza i szczelne okna, w dodatku pozamykane od listopada do kwietnia, skutecznie doprowadzają do zawilgocenia i zagrzybienia mieszkań.

 

Nasza misja:

  

   Realizując statutowe cele oraz przyjętą strategię rozwoju, MZGK dba o swoje zasoby i otaczającą je infrastrukturę z należytą starannością i zgodnie z wymaganiami stawianymi przez ochronę środowiska. Utrzymuje je w stanie nie zagrażającym bezpieczeństwu ludzi i mienia oraz systematycznie dąży do podwyższania standardu i estetyki powierzonego majątku. Staramy się, aby nasza praca, stale pojawiające się pomysły i realizacja coraz to nowych zadań sprzyjała rozwojowi i stanowiła cenną inwestycję w przyszłość.Aktualności

11-06-2019

Krótszy czas pracy z powodu panujących u…

Upały uniemożliwiają pracę Z uwagi na znaczące upały w obecnym czasie Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach będzie czynny do godziny 14:00. Wszystkie awarie, zgłoszenia oraz problemy techniczne uprzejmie prosimy o... »